Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Centrum Madery

(Strony) > > > Centrum Madery

Centralna część Madery jest interesujące dla osób preferujących piesze wycieczki. Na kilkuset kilometrach szlaków turystycznych znajduje się trzydzieści szlaków, na których można poznać przepiękną przyrodę Madery.

Ani Żywej Duszy

Ze względu na górzystą konfigurację, centrum wyspy jest mniej zaludnione niż jej wybrzeże. Ze względu na wciąż rozrastającą się sieć szos systematycznie wzrasta zaludnienie także w wyższych partiach. Tak jest dla przykładu w Dolinie zakonnic lub na terenach ciągnących się od Ribera Bravo na południe do São Vicente na północy.

Stąpanie ku Niebiosom

Wraz z wysokością zmienia się w tych rejonach pogoda. W wyższych partiach zmienia się pogoda i klimat. Im wyżej, tym częściej pada deszcz, a niczym niezwykłym nie jest tutaj gęsta mgła zasłaniająca wierzchołki gór.

Jednak, gdy mgła ustąpi i wyjdzie słoneczko, nic już nie jest w stanie równać się tym widokiem. Jeżeli w tym celu wejdziemy aż na wierzchołek najwyższego wzniesienia Madery, wulkan Pico Ruino (1862 m n.p.m.), to będziemy dosłownie oszołomieni. Zieleń wokół gór i wzniesień jest doskonale dopełniana falami ażurowego morza atakującym skalne urwiska.

Klimat dzieli się tutaj na kilka pasm. Nad morzem natrafiamy na tropikalny raj, od 200 do 400 m n.p.m. zakosztujemy atmosferę subtropikalnego lasu, a do 700 m n.p.m. , natrafiamy na klimat łagodny, a jeszcze wyżej typowo górski z wrzosowiskami, eukaliptusami i wawrzynami.

Piękno Kwiatów

Górzysty teren utkany jest złożona siecią kanałów nawadniających - levad, obok których zbudowano chodniczki. Służące nie tylko ich utrzymaniu, ale także turystom. Niektóre z nich są wyciosane w skałach. Dzięki temu możemy przeżyć spacer pod ziemią, jak dla przykładu podczas wycieczki ze wzgórza Pico Arieiro na Pico Ruino.

Dostatek wilgoci w okolicach levad umożliwia obcowanie z przepiękną przyrodą Madery. Trudno znaleźć gdzieś w świecie coś podobnego z tak bogata florą. Spotkamy tutaj prawie 700 rodzajów roślin i kwiatów.

Madera także nazywana jest wyspa orchidei. Obok nich rosną magnolie, lilie, azalie i malwy. Kwiaty doskonale się komponują ze środowiskiem, ale nie wszystkie stąd pochodzą. Część z nich została tutaj dowieziona z różnych zakątków świata. Tworzą jednak wrażenie jakby były w ogrodzie bajkowym, pełnych najprzeróżniejszych kolorów i zapachów.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço