Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera i Wino

29.09.08 14:06:46

Sława wina z Madery przyciąga od średniowiecza, gdy na długie wyprawy zabierali je ze sobą marynarze. Nie tylko dobry smak uprzyjemniał im podróż, ale dzięki wysokiej zawartości witamin ochraniał przed szkorbutem. Podczas swoich rejsów doszli z czasem także do wniosku, że podczas powrotnych podróży wino smakuje jeszcze lepiej. Stąd zaczęli mówić „wino powrotnej drogi”. Od tego czasu producenci wina, aby uzyskać jego zbliżony smak, zaczęli składować je w beczkach na poddaszu swoich domów, gorącym od słońca.

Dzisiaj proces ten zastąpiony został nowocześniejszą metodą, która obejmuje utrzymywanie go w temperaturze 50-60°C przez okres około sześciu miesięcy. Tajemnicą producentów z Madery jest także mieszanie win pochodzących z różnych szczepów pochodzących z tej samej lub różnych winnic. Najlepsze wina powstają w dębowych beczkach i różny jest ich proces dojrzewania. Pod jednym dachem Madery możemy poznać aż tysiąc smaków wina.

Istnieją cztery podstawowe odmiany wina z Madery:

Boal

Produkuje się z białych winogron uprawianych na wysokości 400 m n.p.m. Powstaje z nich półsłodkie wino z jasnobrązowym, które podaje się do serów i deserów.

Sercial

Przypomina europejski rizling. Jest lekkie, wytrawne i nadaje się do sushi, owoców morza. Dojrzewa około ośmiu lat.

Verdelho

Jest produktem z białych winogron uprawianych na wysokości 400-800 m n.p.m. W procesie produkcji dodaje się do niego brandy, po czym dojrzewa około dwadzieścia lat w beczkach i kolejne dwa lata w butelkach. Polecane do mięsa i tortu z Madery.

Malvoisie

Najsłynniejsze wino z Madery. Słodkie z miodowo-karmelową barwą. Główna część winiarskiej produkcji powstaje z mieszania czerwonych win. Dzielone są one według okresu zbiorów. Najlepsze muszą mieć minimum trzy lata, pięcioletnie oznaczone napisem Reserve, Old Reserve – dziesięć lat, a extra Old Reserve – piętnaście.

Wino z Madery stanowi też doskonały prezent z pobytu na tej wyspie.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço