Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Funchal

(Strony) > > > Funchal

Jeżeli mamy dość kąpieli w basenie hotelowym, zaliczyliśmy już piesze trasy turystyczne i inne przyjemności, to warto odwiedzić starodawne miasto Funchal.

Stolica Madery leży na południowym wybrzeżu. Ma powierzchnię około 75 km2 , jest podzielona na dziesiątki miejskich części, w których mieszka około 100 tys. obywateli.

Trochę Historii

Osada Funchal powstała w 1421 roku podczas pierwszych prób kolonizacji przez Portugalczyków. Nazwa pochodzi od słowa funcho (koper), który rośnie w tych okolicach.

Ze względu na korzystne położenie geograficzne wybudopwano tutaj port, który szybko się rozwijał. Na początku XVI wieku Funchal otrzymał prawa miejskie.

Jak to zwykle bywa, bogactwo przyciągało różne nieszczęścia, głownie piratów. Z tego względu w celach obronnych zbudowano twierdze, które obecnie można zwiedzać. Jedna z nich jest zrekonstruowana Fortaleza de sao Tiaro, w której znajduje się muzeum sztuki nowoczesnej. Ostatnią pamiątką tych dobrych czasów jest zakotwiczony w porcie okręt korsarzy.

Warto Zobaczyć

Z portu można dać się do wspaniałej części Monte, w której znajdują się najbardziej okazałe budowle i hotele. Niedaleko od stacji kolei linowej znajduje się miejsce ostatniego odpoczynku cesarza Karola I Habsburga, który na Maderze przebywał po upadku monarchii habsburskiej. Miasto odwiedziła także cesarzowa Sissi i brytyjski polityk Winston Churchill.

Najprawdopodobniej i oni polubili piękno kwiatów w parkach Quinta do Palheiro Ferreiro, w ogrodzie botanicznym, w parku miejskim Quinta do Monte. Dzięki nim Funchal uzyskał w 2001 roku prestiżową nagrodę dla miasta za najładniejsze ozdoby kwiatowe i parki.

Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy sportu. Są tu boiska do gry w piłkę nożną, w których swoja karierę rozpoczynał jeden z najbardziej znanych mieszkańców, Christiano Ronaldo.

Zjazd z Adrenaliną

Wielu turystów nie odmówi sobie przyjemności wypróbowania miejscowej atrakcji, jaką jest zjazd po asfaltowej drodze na plecionych saniach. Za 25 Euro dwie osoby mogą przeżyć niezapomnianą dwukilometrową przygodę.

Zabytki i Muzea

Największe w mieście muzeum nazywa się Museu de Arte Sacra i eksponuje przede wszystkim relikwie kościelne, które miejscowym kościołom ofiarowali bogaci kupcy.

Po zwiedzeniu warto poznać smak światowej sławy wina z Madery, do którego degustacji nie ma chyba lepszego miejsca jak były klasztor, czy sklep z winem Adegas de Sao Francisco.

Całe miasto, a głównie jest stara część, jest przykładem śródziemnomorskiej architektury. Jej walory dopełniają wszędzie piękne kwiaty.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço