Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Historia

(Strony) > > > Historia

Koło wyspy położonej na zachód od Gibraltaru już w średniowieczu przepływały statki Rzymian, Greków i Fenicjan. O)d XII wieku ta wyspa pojawiła się na włoskich mapach. Pierwszymi kolonizatorami byli Portugalczycy. Podczas jednej z wypraw w 1418 roku burza zniosła statek na sąsiednia wyspę Porto Santo. Rok później zakotwiczyli na samej Maderze, niedaleko dzisiejszego miasta Machico. Nazwa wyspy powstała z portugalskiego „ilha da madeira“, co oznacza „ wyspa drzewa”.

Pierwsi Osadnicy

W 1420 zaczęło się zasiedlanie, niezaludnionej i zalesionej wyspy. Wypalono lasy, a na ich miejscu założone zostały plantacje trzciny cukrowej. Od 1497 roku stolicą jest Funchal.

Od połowy XV wieku dowożeni byli tutaj niewolnicy do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Po powstaniu plantacji na Św. Tomaszu rozpoczęła się wielka emigracja mieszkańców do Brazylii, która trwała do XIX wieku.

W drugiej połowie XVI wieku władzę w Portugalii sprawowali hiszpańscy Habsburgowie, którzy prowadzili twarda politykę kolonialną. Objęła ona również Maderę. Od końca ich władzy warunki się zmieniały. Na wyspie mieszkało ponad 30 tys. osób., które same nie mogły się wyżywić i uzależnione były od importu z Portugalii. W związku z tym wzrósł eksport wina z Madery która stawała się coraz bardziej znana w Europie.

W połowie XIX wieku rozwija się rzemiosło koronkarskie, a wyspa zaczyna przyjmować pierwszych turystów, którymi głownie są Anglicy. Pod koniec stulecia na Maderze mieszka już 130 tys. obywateli i zaczyna się elektryfikacja.

Chociaż Portugalczycy byli zaangażowani w I wojnę światową, to Madera, poza jednym atakiem niemieckich łodzi podwodnych, ustrzegła się strat wojennych.

Podczas II wojny światowej neutralna Portugalia zaoferowała swoją pomoc Wielkiej Brytanii i stąd na Maderze rozpoczęto prace nad umocnieniami. Na całe szczęście nigdy z nich nie skorzystano.

Dzisiaj Madera, to przede wszystkim ruch turystyczny, produkcja wina, koronek i koszyków, które są głównym źródłem utrzymania mieszkańców.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço