Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Porto Santo

(Strony) > > > Porto Santo

Niecałych 50 kilometrów od Madery znajduje się mała wysepka Porto Santo. Na jego 42 km2 powierzchni mieszka 4,5 tys. stałych obywateli. Z tego większa część (ok. 3 tys.) w stolicy Vila Baleria na południu wyspy. Z Madery można się tutaj dostać statkiem lub samolotem. Lot trwa ok. 20 minut.

Trochę Historii

Wyspa została odkryta w 1418 roku przez portugalskich żeglarzy, którymi byli Marco i Teixeira. Podczas burzy ich łodzie zostały zepchnięte do zatoki. Z tego względu, że fakt ten uratował im życie, nazwano ją Porto Sanot (Święty Port). Co prawda za bardzo święty to on nie był, bo przez długie lata stanowił schronienie dla piratów.

Wraz z postępującą kolonizacją doszło do wyniszczenia części roślinności, dowieziono zwierzęta domowe i rozwijało się rolnictwo. Jednak powstanie w XX wieku lotniska NATO spowodowało dalszy jego rozwój i już nigdy nie osiągnęło ono tak mocnej pozycji, jak na początku zaludniania się Porto Santo.

Zakochany Kolumb

Ciekawostką historyczną jest to, co przeżył tutaj nieznany wówczas żeglarz, Krzysztof Kolumb. Znalazł on tutaj miłość swojego życia i późniejszą żonę, którą okazała się Felipa Perestrello Moniz. W jej domu mieści się dzisiaj małe muzeum.

Warto Zwiedzić

W celu obrony przed piratami w XVI wieku na wzgórzu Castelo Peak powstała budowla, z której mamy dzisiaj piękny widok na całą wyspę.

Aby mieszkańcy wyspy czuli się bezpieczni, to na jej najwyższym wzniesieniu Facho Peak zbudowano wierzę obserwacyjną, w której dzień i noc strażnicy patrolowali okolice przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Na Facho Peak dotrzemy z malowniczej doliny Serra de Dentro.

Golf na Porto Santo

Ostatecznie i tutaj w 2004 roku dotarła ogólnoświatowa gorączka gry w golfa i powstało pierwsze pole do uprawiania tego elitarnego sportu. Budowę pola nadzorował znany zawodnik Steve Ballesteros. Piękny krajobraz i wysoka jakość pola golfowego zapewnia znakomite warunki. Ma ono długość 7 kilometrów i 18 dołków, z czego można korzystać przez cały rok.

Zachęcająca Kąpiel

Porto Santo jest zaprzeczeniem konfiguracji terenowej swojej sąsiadki Madery. Na południu jest tutaj dziewięć kilometrów naturalnej piaszczystej plaży. Drobny jasny piasek ma także lecznicze właściwości, co niewątpliwie uprzyjemnia pobyt na urlopie.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço