Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Wybrzeże Północne

(Strony) > > > Wybrzeże Północne

Północne wybrzeże Madery jest nieco mniej wietrzne i bardziej deszczowe, niż pozostała część wyspy. Jednak i z tego powodu nic nie jest odstraszyć miłośników sportów wodnych, którym nie zaszkodzi kilka kropli deszczu.

Paul da Serra

Jednym z najbardziej znanych miejsc jest bezsprzecznie wrzosowisko Paul da Serra. Znajduje się na powierzchni stu kilometrów kwadratowych, a ten nizinny teren stanowi odpoczynek od górzystego centrum Madery. Większość opadów zatrzymywana jest przez podłoże wulkaniczne, które je filtruje i ma wpływ na napełnianie źródeł.

Miłośnicy zielonej energii będą zadowoleni z faktu, iż prąd elektryczny na północy wyspy tworzony jest przez elektrownie wiatrowe.

Sao Vicente

W północno-zachodniej części Madery znajduje się malownicze miasteczko Sao Vicenete. Centrum miasta zachęca do spacerów ulicami po kocich łbach oraz odwiedzania miejscowych butików, cukierni i małych sklepików, aż do kościoła Igreja Matriz.

W celu uzupełnienia energii warto spróbować miejscowego specjału, jakim jest tort miodowy (bolo de mel), robiony z melasy i owoców.

Z Sao Vicente można udać się w kierunku północno-zachodnim do Porto Moniz. Doprowadzi nas tam 19 km szosa, która w całości została wykuta w skałach i przechodzi przez różne tunele, skalne półki oraz obok zachwycających wodospadów. Ciekawostką jest fakt, iż budowano ją bez użycia maszyn przez okres 16 lat. Podróż nią nie będzie zatem tylko podziwianiem przyrody, ale przede wszystkim docenieniem dzieła budowniczych.

Santana

Santana znajduje się we wschodniej części północnego wybrzeża. Z trzech stron miasteczko otoczone jest wzgórzami, a z jednej strony przed nami otwiera się widok na otwarte morze.

Wspaniała panorama, to nie jedyna miejscowa atrakcja. Prawdziwą rozkoszą dla gości jest samo miasteczko. Znajduje się tutaj około stu tradycyjnych białych i trójkątnych domków.

Te przybytki postawiono z belek ułożonych w kształcie litery „A”. Na Maderze budowano je w XVI wieku i są jednym z największych wyjątków tej niezmiernie interesującej wyspy.

Dzięki ciepłemu klimatowi większość życia rodzinnego na Maderze odbywa się pod gołym niebem, a domki służą jedynie do spania i ochrony przed nieprzyjemną pogodą.

Z Santany można wybrać się do centrum wyspy i podziwiać piękno dziewiczej przyrody na Maderze.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço