Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl Madera - Travelon.pl

Madera - Wybrzeże Wschodnie

(Strony) > > > Wybrzeże Wschodnie

Około 20 kilometrów wschodniego wybrzeża Madery nie jest gęsto zasiedlone. Są tutaj jedynie cztery miasta, ale nie znów takie byle jakie. Niedaleko jednego z nich znajduje się największe lotnisko na Maderze, kolejne przez dłuższy czas było stolicą, a z jeszcze innego można wybrać się na wycieczkę za wielorybami.

Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się też latarnia morska, która ostrzega przed niebezpieczeństwami skalistych urwisk.

Machico

O Machico się mówi, że było to pierwsze miasto, w którym na Maderza stanęła noga Europejczyka. W 1419 roku dopłynął tutaj portugalski żeglarz Marco i założył pierwszą osadę. Natomiast decyzje o wyborze miejsca na jego budowę na wschodniej części wyspy podjął Tristão Vaz Teixeira. Aż do XVI wieku Machico było stolica wyspy. W uznaniu wdzięczności mieszkańcy wystawili mu posąg, który można zobaczyć przed kościołem Igreka Martiz.

Od najdawniejszych czasów Machico żyło z rybołówstwa. Dlatego nikogo nie mogło zaskoczyć, że w miejscowych dokach można obserwować powstawanie łodzi, a także ich odejście na złom.

Canico do Baixo

Niewielka wioska znajdująca się około 12 kilometrów od Funchal i 8 kilometrów od lotniska Santa Cruz. Dzięki spokojnej atmosferze, która tutaj panuje, z czasem stała się ulubionym kierunkiem podróży turystów z wielu krajów. Zbudowano tutaj wiele luksusowych hoteli, ale także luksusowe wille dla bogatych turystów. Z małej i nieznanej wioski wyrosło dzisiaj drugie pod względem wielkości miasto na Maderze.

Jeżeli zatęsknimy za klimatem miasta, to za darmo zawiezie nas do Funchal hotelowy minibus lub taksówka.

Caniçal

Miasto, które liczy tylko 4 tys. mieszkańców. Kiedyś było centrum łowców wielorybów. Dzisiaj, gdy zakazano ich łowienie, wielu rybaków trudni się organizowaniem wycieczek, podczas których można zobaczyć te wspaniałe ssaki na pełnym morzu.

Ponta de Sao Lorenco

Ponta de Sao Lorenco stanowi część wybrzeża Madery, które przechodzi na dwie wysepki (Ilheu da Cevada, niekiedy nazywana Ilheu dos Desembarcadouros i Ilhéu do Farol).

Półwysep ma suchy klimat i skalistą powierzchnię porośniętą przede wszystkim trawą i krzakami. Fala Oceanu Atlantyckiego uderzają tutaj o wysokie na kilkadziesiąt metrów występy skalne i tworzą przy tym kontrastującą scenerię czarnych skał z pianą fal.

W celu zapewniania spokoju ptakom w gniazdach, na wyspie Ilheu do Farol będącej rezerwatem przyrody, obowiązuje ich ochrona. Od 1886 roku istnieje tutaj latarnia morska, którą wybudowali Portugalczycy.

Najnowsze informacje...

12.03.2012 Festiwal kwiatów
21.11.2011 Park tematyczny Santana
28.05.2010 Las wawrzynowy

Ostatnio na forum...

13.05.2011 życie nocne
13.05.2011 Orchideje i Madera
13.05.2011 transport
13.05.2011 Malownicza Madera
13.05.2011 Interesujące miejsca i pamiątki

Najnowsze zdjęcia...

Funchal
Porto da Cruz
strelitzia
podchody
rafy - Lourenço